3.8 KiB
Az adatbevitel alapelvei
-
Gondosan készítse elő az adatbevitelt! Mielőtt egy tárgy adatait beviszi a rendszerbe, győződjön meg arról, hogy a következő adatok és információk rendelkezésre állnak-e:
- a tárgy alapadatai [Leltári szám, A tárgy típusa, A tárgy megnevezése, Leírás]
- a tárgy képi ábrázolása [fájlnév: leltári számot tartalmazó egységes fájlkonverzió, ékezetek és speciális karakterek nélkül; fájlformátum: JPG, felbontás: hosszabbik oldal min. 800, max. 2000 pixel; fájl méret: min. 500 KB max. 2 MB]
- a tárgy gyűjteményi hovatartozása Retrospektív adatbevitel esetén a leltárkönyvi adatok ellenőrzését, a hibás adatok javítását, kiegészítését is célszerű elvégezni annak érdekében, hogy a leltárkönyvi és elektronikus nyilvántartási adatok megegyezzenek, hibás adatok ne kerüljenek feltöltésre, és a tárgyakról tudható információk naprakész módon álljanak rendelkezésre.
-
Adatbevitelnél ügyeljen a nyelvhelyességre, az elgépelési hibák és felesleges szóközök, valamint a rövidítések mellőzésére! A rendszer zavartalan és hatékony működéséhez alapvető fontosságú az adatok helyessége és közérthetősége.
-
Kevés adatbevitel, sok adatkapcsolat A digitális nyilvántartás egyik legfőbb előnye, hogy egy adatot csak egyszer kell bevinni, de azt megfelelő adatkapcsolatok hozzárendelése után sokrétűen, többféle módon lehet felhasználni. A visszakeresés elősegítése és pontosabbá tétele érdekében célszerű a tárgyakhoz eseményeket és kulcsszavakat is hozzárendelni.
-
Olyan adatokat kapcsoljon a tárgyakhoz, amelyeket az adatbázis már tartalmaz! Annak érdekében, hogy a bevitt adatok minél egységesebbek legyenek fontos, hogy a hasonló tárgyak megnevezése, az azonos személyek, időpontok, földrajzi nevek meghatározása mindig azonos módon és következetesen történjen. Ezért a MúzeumDigitár rendszer adatbevitel közben több mező kitöltése esetén is javaslati listát jelenít meg, amiről kiválasztható a kívánt meghatározás. Új adatok felvétele esetén kérjük, hogy az adatok duplikálásának elkerülése végett mindig ellenőrizze, hogy nem-e szerepel már valamilyen formában az éppen felvételre kerülő adat a javaslati listán!
-
Ismeretlen, hiányzó adat esetén az adatmezőt hagyja üresen! A kötelezően kitöltendő alapadatokon kívül minden más adat kitöltése opcionális, ezért nincs szükség a hiányt, bizonytalanságot kifejező megjegyzések, speciális karakterek rögzítésére, amelyek a rendszer működését zavarják.
-
A tárgyak törlését alaposan fontolja meg! Az adatbázisba feltöltött tárgyak bármikor szerkeszthetőek, kiegészíthetőek és weben közzétehetőek. Fontos tudni, hogy a tárgy közzététel után különböző webes kereső rendszerek számára érzékelhetővé válik, és a felhasználók az adott link segítségével a tárgyakat be is köthetik a saját oldalukra. Lehetőség van egy tárgy -- és ezzel az összes a tárgyhoz kapcsolódó adat, kép, stb. -- rendszerből történő végleges törlésére is. Ebben az esetben azonban elvesznek a tárgyhoz kapcsolódó felhasználói linkek, külső utalások is.
-
Bizonytalan az adatbevitel módjában? Az adatmezők után található információs ikonra (lásd:
) kattintva elolvashatja az adott mező kitöltési útmutatóját, illetve képek és dokumentumok feltöltésénél a felugró ablakban olvashat információkat a feltöltés kritériumairól.
Minden további probléma, felmerülő kérdés esetén kérjük, keresse a MúzeumDigitár munkatársait!